Hakkımızda

TOKAT İLİ REŞADİYE İLÇESİ GÜVENDİK KÖYÜ

TARİHÇE

GÜVENDİK YA DA YAYGIN BİLİNEN ADIYLA KOVANI KÖYÜNÜN ESKİ ADI TAŞLISEKİ'DİR. BU İSMİN, KÖYÜN NİSPETEN KAYALIK SAYILABİLECEK BİR KÜÇÜK TEPENİN ETEGİNDE KURULMUŞ OLMASINDAN KAYNAKLANABİLECEĞİ DÜŞÜNÜLMEKTEDİR. ZİRA ESKİ KÖY MERKEZİ ŞİMDİKİ YERİNDEN DAHA AŞAĞILARDA YER ALMAKTADIR. TAŞLISEKİ İSMİNE RASTLADIĞIMIZ EN ESKİ TARİHLİ KAYNAK BAŞBAKANLIK OSMANLI ARŞİVİ`NDE YER ALAN VE 557 NUMARALI TAPU TAHRİR DEFTERİ`DİR Kİ BU DEFTERİN HAZIRLANIŞ DÖNEMİ II.SELİM (KANUNİ'NİN OĞLU SARI SELİM) DÖNEMİ (1566-1574), YANİ 16. YÜZYILIN İKİNCİ YARISIDIR. ÖYLEYSE KÖYÜN NEREDEYSE 500 YILLIK TARİHİNDEN SÖZ ETMEK MÜMKÜN GÖRÜNMEKTEDİR. BU BÖLGELERİN İSKANININ OSMANLI'DAN DA ÖNCE OLDUĞU VE MALAZGİRT'TEN SONRA, ÖZELLİKLE DANİŞMENDLİLER ZAMANINDA YAPILAN İLK İSKAN NOKTALARINİN BAŞINDA GELDİGİ GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULURSA TAŞLISEKİ VE CİVAR KÖYLERİNİN TARİHİNİ DAHA DA GERİLERE GÖTÜRMEK MÜMKÜNDÜR. İŞTE BU BİLİNEN EN ESKİ KAYNAĞIN 28. SAYFASINDA TAŞLISEKİ KÖYÜNÜN KAYDINA RASTLAMAKTAYIZ. ŞİMDİ BU KAYDIN OSMANLICA TRANSKRİPSİYONUNU (ÇEVİRİMYAZI) VERELİM:

"KARYE-İ TAŞLU SEKÜ TABİ-İ İSKEFSİR MALİKANE-İ VAKF HAYRAT-I AN KIBEL-İ HATUN-I MEHMED BEY BER MUCEB-İ DEFTER-İ ATİK HALİYA DER TASARRUF-I MEVLANA ŞEYH ABDÜLLATİF VAİZ-İ ARZ-I RUM ..... BER MUCEB-İ BERAT-I ALİŞAN. HASIL-I MALİKANE 2120 "

TAŞLISEKİ KÖYÜNÜN KAYDI ERMENİ KÖYÜNDEN HEMEN SONRA GELMEKTEDİR. BU KÖYÜN ŞİMDİKİ BEREKETLİ KASABASININ BULUNDUGU NOKTADA YER ALDİGİ BİLİNMEKTEDİR. MESHUR OSMANLİ SEYYAHİ EVLİYA ÇELEBİ SÖZ KONUSU KÖYUN HANE SAYISINI 200 OLARAK VERİR. YİNE BU KÖYÜN MALİKANE HASILI 4000 AKÇEDİR. BU MİKTARIN YARISI KADAR MALİKANE HASILI OLAN TAŞLISEKİ KÖYÜNÜN NÜFUSUNUN DA YİNE KABACA BU NÜFUSUN YARISI OLMASI, YANİ 100 HANE CİVARİNDA OLMASI GEREKTİĞİNİ İHTİYATLA SÖYLEYEBİLİRİZ. İKTİSAT TARİHÇİLERİ NÜFUS HESAPLAMALARINDA HANE KATSAYISINI ORTALAMA 5 OLARAK ALIRLAR Kİ, BU DURUMDA KABACA 1570 YILINDA TAŞLISEKİ'NİN NÜFUSUNUN 500 KİŞİ OLDUĞU İDDİA EDİLEBİLİR.

BU BELGEDEN DE ANLAŞILDIĞI GİBİ İSKEFSİR KAZASI VE KÖYLERİ VAKIF OLDUKLARI İÇİN DETAYLI KAYITLARI TUTULMAMAKTADIR. OYSA BU BÖLGENİN DEFTERLERİ DETAYLI OLSALARDI, BİR KÖYDE NE KADAR HANE VE NE KADAR KİŞİ VAR, NE KADAR VERGİ ÖDÜYORLAR VB. SORULARIN CEVABINI ALMAK MÜMKÜN OLACAKTI. OYSA 13 NUMARALI DEFTER BİR MUFASSAL(AYRINTILI) DEFTERDİR VE İSKEFSİR KAZASI İLE İLGİLİ BÖLÜM EĞER MEVCUT OLSAYDI EN SIHHATLİ VE DETAYLI BİLGİLERE ERİŞİLMİŞ OLACAKTIK. ZİRA BENZER BİR ÇALIŞMAYI BAHATTİN YEDİYILDIZ, ORDU VE KAZALARI İÇİN YAPMIŞTIR Kİ FEVKALADE GÜZEL BİR ESER OLMUŞTUR. UMARIZ BİR TARİHÇİ BU BÖLÜMÜ BULUR VE ÖNEMLİ BİR TARİHİ EKSİKLİK GİDERİLMİS OLUR. DOLAYISIYLA KAYITLAR DEĞERLENDİRİLİRKEN HİÇBİR ZAMAN BURALARIN VAKIFLA İDARE EDİLDİKLERİ HUSUSU GÖZDEN IRAK TUTULMAMALIDIR.

KOVANI KÖYÜNÜN TARİHİYLE İLGİLİ BAZI SÖYLENTİLER MEVCUT İSE DE BİLİMSEL OLARAK BUNLARIN BİR DEĞERİ BULUNMAMAKTADIR. ANCAK BU RİVAYETLER İLE SOMUT VERİLER ARASINDA KISMEN DE OLSA BİR BENZERLİK BULUNURSA BURADAN HAREKETLE TEZLER ÜRETMEK MÜMKÜNDÜR. İŞTE BUNA BENZER BİR HUSUS BU KÖYÜN HALKININ GÜYA BİRİNİN BEDDUASIYLA KIRILDIĞI ŞEKLİNDEKİ BİR SÖYLENCEDE YATMAKTADIR. BU SÖYLENCEYİ BİLİMSEL KILAN GERÇEK İSE AŞAĞIDA VERİLEN BİLGİLERLE ANLAM KAZANMAKTADIR.

14265 NUMARALI BAŞBAKANLIK OSMANLI ARŞİVİ DEFTERİNİN 97-101. SAYFALARI OLAN 5 SAYFALIK BÖLÜM KOVANI KARYESİNE AYRILMIŞTIR. BU DEFTERİN HAZIRLANDIĞI TARİH 1841 YILININ MAYIS AYIDIR. "KARYE-İ KOVANI" ÜST BAŞLIĞININ ALTINDA ŞU ALT BAŞLIK YER ALMAKTADIR: "ÇERMİK TABİRİYLE KARYE-İ MEZBURE BİR SAAT MAHALL-İ MESAFEDE BİR KAYADAN SICAK SU ÇIKUB ETRAFA AKMAYUB YİNE GELDİĞİ MAHALLE GİTMEKDE OLDUĞU." BURDAN DA ANLAŞILMAKTADIR Kİ BU GÜNKÜ REŞADİYE'NİN KURULDUĞU VE HALKIN KULLANDIĞI ŞEKLİYLE ÇERMİK DİYE ADLANDIRILAN YERDEN SÖZ EDİLMEKTEDİR. ANA BAŞLIĞIN SOL TARAFINDA İSE BAŞKA BİR AÇIKLAMA YER ALMAKTADIR: "KARYE-İ MEZBURUN BUNDAN OTUZ SENE MUKADDEM KIRK BEŞ VE ELLİ HANE OLUB KIRK DOKUZ SENESİ VAKİ OLAN HASTALIĞA BİNAEN İNKIRAZ BULUB ŞİMDİLİK ON BEŞ HANE KALMIŞ OLDUĞUNU KARYE İHTİYARLARI VECH-İ MEŞRUH ÜZERE TAKRİR VE İFADE EYLEMİŞ OLDUKLARI. Fİ 13 REBİÜLEVVEL 1257". METİNDEN DE ANLAŞILDIĞI GİBİ 1249 YILINDA, YANİ 1833 TARİHİNDE ORTAYA ÇIKAN BİR HASTALIK (Kİ BU YA SITMA, YA DA VEBA OLMALIDIR) NETİCESİNDE CİDDİ BİR KIRILMA OLDUĞU VE 50 HANELİK KÖYÜN YOK OLMAKLA YÜZ YÜZE GELDİĞİ GÖRÜLMEKTEDİR. ÖYLEYSE YİNE KLASİK KATSAYI STANDARTIYLA 1800'LERİN BAŞINDA KÖYÜ 50 HANE OLARAK KABUL EDERSEK 50X5= 250 KİSİLİK BİR NÜFUSUN VARLIĞI AÇIĞA ÇIKMAKTADIR. DAHA EVVELKİ 500 NÜSUNUN ABARTILI OLDUĞU GÖZÖNÜNDE TUTULSA BİLE YİNE DE BU KÖY İÇİN BİR NÜFUS ERİMESİNDEN BAHSEDİLEBİLİR. BU DA YUKARIDA ZİKRETTİĞİMİZ VE KÖYE KOVANI ADINI VEREN SÖYLENCEYİ KUVVETLENDİRMEKTEDİR. HEMEN YUKARIDA DEĞİNDİĞİMİZ TEMETTÜAT SAYIMLARI SULTAN ABDÜLMECİD ZAMANINDA 1840'DA BAŞLAYIP 1848 YILINDA TAMAMLANMIŞTIR. BU SAYIMLAR TOPLAM VERGİ YÜKÜNÜN DAĞITILMASINDA DAHA ADİL BİR FORMÜL BULMAK İÇİN YAPILMIŞTIR. SAYIMLARDA HANE ESAS ALINMIŞ, KÖYÜN KAÇ HANE OLDUĞU, HANE NUMARASI, HANE REİSİ, HANENİN GELİR KAYNAKLARI OLARAK ZİRAATE ELVERİŞLİ ARAZİSİNİN DÖNÜM MİKTARI, HER TÜRLÜ HAYVAN SAYISI VE BU HANELERİN SAĞLADIKLARI TOPLAM GELİR İLE TAHSİL EDİLECEK VERGİ MİKTARLARI TESPİT EDİLMİŞTİR. BUNA GÖRE SİVAS EYALETİ, NİKSAR KAZASINA BAĞLI KOVANI KARYESİNİN TOPLAM HANE SAYISI 15'TİR. 15 HANEDEN BİRİ İMAM, DİGERİ DE MUHTARDIR. DİĞER HANE REİSLERİNDEN İSE CİFTCİ OLARAK SÖZEDİLMEKTEDİR. KİŞİLERİN İSMİ YANIDA FİZİKSEL ÖZELLİKLERİNDEN DE (BOYU, SAKALI, BIYIĞI VE YAŞI GİBİ) BAHSEDİLMEKTEDİR Kİ BU, KAYITLARIN EN AYRILACALIKLI NOKTASINI TEŞKİL ETMİŞTİR. 

YİNE OSMANLI ARŞİVİNDE VE TEMETTÜAT KAYITLARI ARASINDA KOVANI KÖYÜNE AİT VERİLER MÜSTAKİL OLARAK 14239 NUMARALI KÜÇÜK DEFTERCİK İÇİNDE YER ALMAKTADIR. BU KAYNAĞIN TARİHİ İSE YUKARIDAKİ DEFTERDEN YAKLAŞIK 5 YIL SONRASİDIR. BU TARİHTE DE KÖYÜN HANE SAYISI DEĞİŞMEMİŞ, FAKAT BAZI HANE REİSLERİ DEĞİŞMİŞTİR. FARKLILIK BU KAYITLARDA HANE REİSLERİ ÇİFTÇİ OLARAK DEĞİL, RENÇBER OLARAK ANILMAKTADIRLAR. YİNE FARKLI OLARAK İMAM İSMAİL AĞA OLARAK DEĞİL EFENDİ OLARAK, SİPAHİOĞLU HASAN DA AĞA OLARAK GEÇMEKTEDİR. ÇAKIROĞLU ALİPAŞAOĞLU OLARAK, DELİHÜSEYİNOĞLU BAYRAMOĞLU OLARAK, MEMİŞOĞLU ÇAKIROĞLU VE İLYASOĞLU DA İLLAZOĞLU OLARAK ZİKREDİLMEKTEDİR. GELİR SIRALAMASINA GÖRE EN BAŞTA 8793 KURUŞ İLE SİPAHİOĞLU HASAN AĞA GELMEKTE, ONU 6075 KURUŞ İLE EMİRVELİOĞLU ALİ TAKİP ETMEKTEDİR. SONRA SIRASIYLA 4707 KURUŞ İLE İMAM İSMAİL EFENDİ, 3680 KURUŞ İLE EMİRVELİOĞLU ABDULLAH, 3210 KURUŞ İLE ÇAKIROĞLU HALİL, 2810 KURUŞ İLE İLYASOĞLU ÖMER, 2800 KURUŞ İLE KÜPÇÜLOĞLU AHMED, 2730 KURUŞ İLE CANBAZOĞLU İSMAİL, 2230 KURUŞ İLE DURGUTOĞLU BEKİR, 1980 KURUŞ İLE İLLAZOĞLU ALİ, 1930 HEDİYEOĞLU MEHMED, 1780 KURUŞ İLE BURHANOĞLU AHMED, 880 KURUŞ İLE BAYRAMOĞLU MEHMED, 850 KURUŞ İLE KALAYCIOĞLU BEKTAŞ VE 775 KURUŞ İLE MEMİŞOĞLU MEHMED GELMEKTEDİR. BU GELİRLER İÇİNDE BAZILARININ TOPRAK GELİRİ, BAZILARININ DA HAYVAN GELİRİ DAHA FAZLA YER TUTMAKTADIR.

YUKARIDA HAKLARINDA ETRAFLICA BİLGİ VERİLEN BU 15 HANE GÜNÜMÜZ GÜVENDİK KÖYÜNÜN BÜYÜK ÇOĞUNLUĞUNU TEŞKİL ETMEKTE, BU HANELERİN HER BİRİ BUGÜN İTİBARIYLA BİR SÜLALEYE TEKABÜL ETMEKTEDİR. GİDEREK UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ VE YENİ KUŞAKLARIN ARTIK KENDİ KÖK İSİMLERİNİ BİLE BİLMEDİĞİ BİR DÖNEMDE BU İSİMLERİN HANGİ SÜLALELERE DENK DUSTUGUNU VE HANGİ SOYADLARI TAŞIDIĞINI DA HATIRLATMAKTA FAYDA MÜLAHAZA EDİYORUZ. BUNA GÖRE İMAM İSMAİL EFENDİ'NİN SOYU BİR ANLAMDA TÜKENMİŞ VE KÖYÜN EN KÖKLÜ AİLESİ OLAN VE KENDİSİNDEN EFENDİ DİYE SÖZEDİLEN AİLENİN BUGÜN DEVAMI BULUNMAMAKTADIR. SADECE AİLENİN SON BİREYİ OLAN BİR KIZIN DURGUTOĞLU SÜLALESİNE GELİN GİTİĞİ VE ADI GEÇEN AİLENİN MAL VARLIĞININ DA TABİATIYLA BU SÜLALEYE GEÇTİĞİ RİVAYET EDİLMEKTEDİR. DURGUTOĞULLARI İSİMLERİNE İSTİNADEN TURGUT VE KURT SOYADLARINI ALMIŞLARDIR.

BUNA BENZER ÖRNEKLER ARASINDA ÇAKIROĞULLARI, ÇAKIR, ÇETİN VE ŞAHİN, BAYRAMOĞULLARI, BAYRAM VE YILDIRIM SOYADINI ALARAK YER ALMIŞTIR. BUNLARIN DIŞINDA SİPAHİOĞULLARI AYHAN; EMİRVELİOĞULLARI ÖNDER, AVŞAR, ÖZDEMİR VE COŞKUN; KÜPÇÜLOĞULLARI ÖZTÜRK; İLYASOĞULLARI DOKDEMİR; HEDİYEOĞULLARI YÜCEL, GÜRER VE ASLAN; KALAYCIOĞULLARI DEMİRKOL; İLLAZOĞULLARI KARAASLAN; CANBAZOĞULLARI YILMAZ, KORKMAZ, ÇELİK VE DEMİRYÜREK VE BURHANOĞULLARI ORHAN VE ŞİMŞEK SOYADLARINI ALARAK BUGÜN HAYATİYETLERİNİ SÜRDÜREN SÜLALELERDİR. BU TARİHTE KÖY HALKI İÇİNDE YER ALMAYIP DA DAHA SONRA YERLESEN İKİ SÜLALE OLARAK EMİNOĞULLARI VE SARAÇOĞULLARI OLUP BU AİLELERİN KÖYE 1845 TARİHİNDEN SONRA GÖÇ ETTİKLERİ ANLAŞILMAKTADIR. BUGÜN KÖYÜN İKİ BÜYÜK SÜLALESİNİ TEŞKİL EDEN EMİNOĞULLARİ ERDEM, AYDIN, ERDOĞDU; SARAÇOĞULLARİ İSE SARAÇ SOYADLARINI TAŞIMAKTADIRLAR.

KÖYÜN ADI

KÖYÜN ADI, İLK DEFA 1928 YILINDA LATİNCE HARFLERLE BASILAN KÖYLERİMİZ VE 1933 TARİHİNDE GELİŞTİRİLEN KÖYLERİMİZ İSİMLİ KİTAPTA "KOKANI" OLARAK VE YANLIŞ BİR ŞEKİLDE YER ALMIŞTIR. BU KATALOĞA GÖRE BU TARİHTE KÖY NÜFUSU 150'NİN ÜZERİNDEDİR. 1946 TARİHİNDE YAYINLANAN MESKUN YERLER KILAVUZUNDA KÖYÜN ADI DOĞRU OLARAK VE KOVANI ŞEKLİNDE YAZILMIŞTIR. BU TARİHTEN İTİBAREN BELLİ BÜYÜKLÜKTEKİ KÖYLERDE "KÖY KANUNU" UYGULANMAYA BAŞLAMIŞTIR Kİ KOVANI DA BU KANUNA TABİ OLMUŞTUR. 1975 GENEL NÜFUS SAYIMI SONUÇLARINA GÖRE GÜVENDİK KÖYÜNÜN NÜFUSU 286'SI ERKEK, 312'Sİ KADIN OLMAK ÜZERE TOPLAM 598 KİŞİDİR. 60 VE 70`Lİ YILLARDA AVRUPA, 80 VE 90`LI YILLARDA DA BASTA İSTANBUL OLMAK ÜZERE BÜYÜK ŞEHİRLERE GÖÇ EDEN KÖY NÜFUSUNUN BUGÜN KESİN OLMAMAKLA BERABER BİRKAÇ BİN OLDUĞU TAHMİN EDİLMEKTEDİR.

EKONOMİ[

KÖYÜN EKONOMİSİ TARIM VE HAYVANCILIĞA DAYANMAKTADIR. KÖYÜN ARAZİSİ OLDUKÇA VERİMLİDİR. ESKİDEN KOYUN, KEÇİ, MANDA, SIĞIR ÇOK SAYIDA YETİŞTİRİLMEKTEYDİ. ŞUAN İSE KÜÇÜKBAŞ HAYVANLARIN SAYISI AZALIRKEN , BÜYÜKBAŞ HAYVANCILIK ÖNEM KAZANMIŞTIR.[1]

COĞRAFYA

TOKAT İLİNE 98 KM, REŞADİYE İLÇESİNE 9 KM UZAKLIKTADIR. KÖYÜN DOĞUSUNDA KAŞPINAR, KUZEYDOĞUSUNDA NEBİŞEYH, KUZEYİNDE KAPAKLI, KUZEYBATISINDA YOLÜSTÜ, BATISINDA KARATAŞ, GÜNEYBATISINDA BAĞDATLI KÖYLERİ; GÜNEYİNDE İSE REŞADİYE İLÇE MERKEZİ YER ALIR. YİNE GÜNEYİNDE KENDİNE AİT KIRANDAĞI ADIYLA BİLİNEN ÇAM ORMANI VARDIR. KÖYÜN SUYU BOLDUR. KÖYÜN SEMBOLÜ OLAN "KESES PINARI" ÇOK ÜNLÜDÜR. KÖYÜN KARADENİZ BÖLGESİ'NİN BÜTÜN GÜZELLLİKLERİNİ TAŞIYAN REŞADİYE-AYBASTI SINIRINDA BİR YAYLASI VARDIR. SANKİ BİR TABİAT HARİKASIDIR. İÇERİSİNDE ÇOK MİKTARDA ORMAN ALANI MEVCUTTUR. YAYLADAKİ YERLEŞİM 1980'LERİN SONLARINA DOĞRU BİTMİŞTİR; FAKAT 2000 YILINDAN SONRA KÖY HALKI YAYLARINA TEKRAR SAHİP ÇIKARAK EV YAPMAYA BAŞLAMIŞTIR. YAYLA ŞU ANDA, MUHTEŞEM ORMANLIK ARAZİ İÇİNDE KÜÇÜK BİR ŞEHİR GÖRÜNÜMÜNDEDİR. ELLİDEN FAZLA EV BULUNMAKTADIR. REŞADİYE'NİN KEŞFEDİLMEYİ BEKLEYEN ENDER GÜZELLİKLERİNDEN BİRİ DE GÜVENDİK KÖYÜ YAYLASIDIR.

İKLİM

KÖYÜN İKLİMİ, KARADENİZ İKLİMİ ETKİ ALANI İÇERİSİNDEDİR.


EKONOMİ

KÖYÜN EKONOMİSİ TARIM VE HAYVANCILIĞA DAYALIDIR. KÖYÜN ARAZİSİ OLDUKÇA VERİMLİDİR. ESKİDEN KOYUN, KEÇİ, MANDA, SIĞIR ÇOK SAYIDA YETİŞTİRİLİYORDU. ŞİMDİ İSE SADECE BÜYÜKBAŞ HAYVANCILIK VE ARICILIK YAPILMAKTADIR. TARIM ÜRÜNLERİ ARASINDA BUĞDAY, ARPA, FİĞ, MISIR SAYILABİLİR. SEBZE OLARAK DOMATES, LAHANA, PIRASA, FASÜLYE YETİŞTİRİLMEKTEDİR. ÖZELLİKLE BUĞDAYI ÇOK MEŞHURDUR. BUĞDAY VE KEŞKEKLİK İÇİN KÖYDE YETİŞEN BUĞDAY BİREBİRDİR.

ALTYAPI BİLGİLERİ

KÖYDE OKUL VARDIR ANCAK KAPALIDIR. KÖYÜN HEM İÇME SUYU ŞEBEKESİ HEM KANALİZASYON ŞEBEKESİ VARDIR. PTT ŞUBESİ YOKTUR ANCAK PTT ACENTESİ VARDIR. SAĞLIK OCAĞI VE SAĞLIK EVİ VARDIR ANCAK HİZMET VERMEMEKTEDİR. KÖYE ULAŞIMI SAĞLAYAN YOL ASFALT OLUP KÖYDE ELEKTRİK VE SABİT TELEFON VARDIR.

KAYNAKÇA

 1. PROF.DR. COŞKUN ÇAKIR
 2. BAŞBAKANLIK OSMANLI ARŞİVİ TAHRİR DEFTERLERİ.
 3. BAŞBAKANLIK OSMANLI ARŞİVİ TEMETTÜAT DEFTERLERİ.
 4. EVLİYA ÇELEBİ, SEYAHATNAME, C.1-2, ÜÇDAL-BELDE YAY., İSTANBUL.
 5. ALİ RIZA ATASOY, TOKAT REŞADİYE İLÇESİ HALK KİTABI, İSTANBUL 1950.
 6. M. CELALETTİN ATASOY, SADRAZAM SEYYİD HASAN PAŞA, İSTANBUL 1990.
 7. Ö. LÜTFİ BARKAN, HÜDAVENDİGAR LİVASI TAHRİR DEFTERLERİ, ANKARA 1988.
 8. HALİL SAHİLLİOĞLU, TÜRKİYE İKTİSAT TARİHİ, İSTANBUL 1989.
 9. BESİM DARKOT, "NİKSAR", İSLAM ANSİKLOPEDİSİ, C.9, İSTANBUL 1988.
 10. BAHATTİN YEDİYILDIZ, ORDU YÖRESİNİN TARİHİ KAYNAKLARI, ANKARA 1989.
 11. 1975 GENEL NÜFUS SAYIMI, DEVLET İSTATİSTİK ENSTİTÜSÜ, ANKARA 1977.

 

ÜYE GİRİŞİGoogle Analytics Kodunu buraya koyun